 |
Museet Erkebispegården
I 1983 brant to gamle magasinbygninger i Erkebispegården ned til grunnen. Etter fem års arkeologiske utgravninger ble det reist et nytt museumsbygg på branntomten.
 |
 |
| Fra den arkeologiske utstillingen i ringmuretasjen |
 |
Spennende arkeologiske funn
Det nye museet som ble åpnet i juni 1997, er bygget opp rundt de rike funnene som ble gjort på branntomten. De gamle forsvarsmurene ble avdekket og inngår nå som en del av museet, sammen med det mest spesielle funnet: Erkebiskopens myntverksted som er bevart akkurat slik arkeologene fant det.
|
 |
 |
 |
Fra skulptursamlingen i 1. etasjen |
Enestående skulpturer Museet inneholder også originalskulpturer fra Nidaros-domen. Skulpturene med ornamenter, mennesker, dyr og fabelfigurer er uten sidestykke i Skandinavia og forteller om middelaldermenneskets verdensbilde. Vi kommer tett inn på de gamle skulpturene, og kan i detalj beundre steinhugger-teknikken og den kunstneriske kvaliteten.
Museet Erkebispegården fikk i 1998 prisen ÅRETS MUSEUM.
|
Noen smakebiter! Museet har på kort tid blitt meget populært, og her viser vi et lite utvalg fra museets to hoveddeler, de arkeologiske funnene og skulpturene:
|
| |
| |
| |
Arkeologisk utstilling
Skulptursamling
Åpningstider Museet i Erkebispegården
|
|
|