Sommeren er tid for nytelse. Lyse kvelder, dufter, farger og varme åpner våre sinn for nye opplevelser. Vi vil utnytte denne vakre tiden på året til å tilby seks konserter med musikere fra seks ulike land på Nidarosdomens fantastiske orgler.

Foto: Trond Hauklien
Denne onsdagskvelden er det konsert med Benoît Mernier. Han opptrer jevnlig som solist i flere europeiske land, Japan, Mexico, Canada - og nå i Nidarosdomen!
Mernier er også komponist. Hans musikk spilles av en rekke ensembler og orkestre i Europa og USA. Han har vunnet flere internasjonale priser, og verkene hans har vært gjenstand for flere innspillinger.
Dronning Elizabeth-kapellet
Benoît Mernier er professor i orgel ved Det kongelige musikkonservatorium i Brussel. Han er også organist i kirken Notre-Dame du Sablon og kurator for orgelet ved Palais des Beaux-Arts i Brussel. Han er medlem av kunstklassen ved Det kongelige akademi i Belgia og gir mesterklasser i komposisjon ved Dronning Elizabeth-kapellet.
Program
Wagnerorgelet
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Fantasia i c-moll, BWV 562
Wachet auf, ruft uns die Stimme BWV 645
Allein Gott in der Höh sei Ehr BWV 663
à 2 claviers et pédale / il canto fermo nel tenore
Preludium og fuge i h-moll BWV 544
Steinmeyerorgelet
Charles-Marie Widor (1844-1937)
fra Bach's Memento
VI Mattheus Final
Johannes Brahms (1833-1897)
Herzlich tut mich verlangen op. 122 Nr. 4
César Franck (1822-1890)
Koral nr 3 i a-moll (fra Trois Chorals)

Sommerens orgelserie
Brita Sjöberg, Norge | 8. juli
Juan Maria Pedrero, Spania | 15. juli
David Kiefer, Tyskland | 22. juli
Susannah Carlson, Sverige | 5. august
Benoît Mernier, Belgia | 12. august
Yuka Ishimaru, Japan | 19. august



