Nidarosdomen
I morgen kl. 18.30 - 19.30

Sommerkonsert med Juan Maria Pedrero (Spania) fra Wagnerorgelet i Nidarosdomen.

Domkantor Brita Sjöberg forteller om orgelserien. I bakgrunnen spiller hun på Wagnerorgelet.

Juan Maria Pedrero er født i Zamora i Spania i 1974. Han ble uteksaminert med utmerkelse fra Liceo-konservatoriet i Barcelona, og tok senere videreutdanning i Frankrike.

Etter å ha vunnet førstepremien ved Concours National Inter-Conservatoires de France i 2000, ble han i 2001–02 utnevnt til residensorganist ved Sapporo Concert-Hall i Japan. Siden den gang har han opptrådt på konserter i Europa, Amerika og Asia.

Han er orgel-lærer ved konservatoriet i Granada, medlem av Det kongelige kunstakademiet i Granada og direktør for Det internasjonale orgelakademiet.

I 2019 var han med på å grunnlegge orgelakademiet i Castilla, hvor han underviser i tidlig iberisk orgelmusikk på de historiske orgelene rundt Tordesillas (Valladolid). Han er kunstnerisk leder for byen Granada som medlem av den internasjonale foreningen ECHO – European Cities of Historical Organs.

Program

Fra Wagnerorgelet:

Francisco Correa De Arauxo (1584 - 1654)

Tiento tercero de sexto tono sobre la primera parte de la Batalla de Morales

Johann Sebastian Bach (1685-1750)

Partita over koralen “Ach, was soll ich Sünder machen” BWV 770

Toccata, Adagio og Fuge i C BWV 564

Fra Steinmeyerorgelet:

Jesús Guridi (1886-1961)

Fra Ti Baskiske melodier, n. 6:

Amorosa

Tríptico del Buen Pastor

(Triptyk over den gode gjeteren)

I. El rebaño (Flokken)

II. La oveja perdida (Den bortkomne sau)

III. El Buen Pastor (Den gode gjeteren)

Andre arrangementer du kan være interessert i