Natta over i Olsokdagen holder vi våkenatt i domkirka, og den vil være åpen for bønn og stillhet, tidebønner og meditasjoner. Årets Olavsfest-tema er «Flukt», og dette vil prege våkenatta både visuelt og med ord og erfaringer fra mennesker som har opplevd å måtte flykte. Vi inviterer deg til å bruke kirkerommet, være til stede i ro og stillhet og be for håp for verden. Natta vil ha en ned i en bønnepuls som bærer omsorgen for verden.

Deltagende med program mellom tidebønnene og bønn for fred:

  • Det ukrainske koret Korali
  • Appell ved Eniola Seteklev fra Kristent Interkulturelt Arbeid
  • Dramatisk monolog ved Sakineh Arabnejad fra Iran: «Mother, I Still Carry You on My Back»
  • Montaser Abdelmawgood fra Egypt leser eget dikt, «Jesus, a poem»
  • Ghawgha fra Afghanistan synger egne sanger med tonefølge av Nils Henrik Asheim: Requiem of happiness, Sing for me, Boat, Mulyan, The time.
Les intervju med noen av de som deltar under våkenatten:
«Mor, jeg bærer deg fortsatt på ryggen min»

23. JULI 2025

«Mor, jeg bærer deg fortsatt på ryggen min»

I monologen «Mor, jeg bærer deg fortsatt på ryggen min» er Sakineh Arabnejad stemmen til en kvinne som skriver til sin mor. Moren hun forlot i hjemlandet Iran. Moren og landet hun elsker, men som hun måtte flykte fra for å få være seg selv med sin egen stemme. Under Våkenatt i Nidarosdomen natt til 29. juli kan du høre hennes stemme, blant andre.

Les mer

Program for våkenatten/Program for the Night Vigil

0:30 Koret Korali – ukrainske flyktninger synger i tårnfoten /
Ukrainian refugee choir sing. Eniola Seteklev fra KIA har appell mellom sangene.

0:45 Våkenattsbønnens første nokturne /
first nocturne of the vigil prayers

01:10 Fluktens ord – poesi, fortellinger og sang fra mennesker som
har måttet flykte: Sakineh Arabnejad leser sin dramatiske monolog «Mother, I Still Carry You on My Back». Ghawgha synger sammen med Nils Henrik Asheim på orgel.

01:25 Bønn for fred over jorden /
prayer for peace on earth

01:45 Våkenattsbønnens andre nokturne /
second nocturne of the vigil prayers

02:10 Fluktens ord – poesi, fortellinger og sang fra mennesker som
har måttet flykte: Montaser Abdelmawgood leser eget dikt, «Jesus, a poem», Ghawgha synger med Nils Henrik Asheim på orgel.

02:25 Bønn for fred over jorden/
prayer for peace on earth

02:45 Våkenattsbønnens tredje nokturne /
third nocturne of the vigil prayers

03.10 Bønn for fred over jorden/
prayer for peace on earth

07:30 Laudes – morgenbønn /
Lauds – morning prayer