Fra 1. mars skal Håkon Blekens serie "Korsveien" vises i Kvinnenes minnekapell i Nidaros domkirkes nordre tverrskip.

Nidaros domkirke og Vår Frue menighet ønsker å legge til rette for midlertidige utsmykninger i Nidaros domkirke for å gi besøkende nye muligheter for ettertanke, og aktualisere fomidlingen av det kristne budskapet. Menigheten har nå inngått et samarbeid med Håkon Bleken om en temporær utsmykning.

Fra 1. mars skal Håkon Blekens Korsveien vises i Kvinnenes minnekapell i Nidaros domkirkes nordre tverrskip. Menigheten har valgt Kvinnenes minnekapell, som på en særlig måte minner oss om vår historie som okkupert under 2.verdenskrig, og om vårt ansvar som medmennesker. Blekens Korsveien er en serie på 15 malerier om Jesu lidelseshistorie og ble opprinnelig laget til St. Olav katolske kirke på 70-tallet. Da bildene ikke fikk plass i den nyoppførte kirken, åpnet det seg en mulighet for at billedserien Korsveien kunne tilbys domkirken og menigheten.

Utsmykningen åpnes ved fastemesse i domkirken askeonsdag 1.mars kl 18.00, som innleder fastetiden- forberedelsen til påske. Sokneprest Bodil Slørdal mener at det gir dyp mening å meditere over Korsveiens stasjoner med Blekens aktuelle og politiske tolkning av menneskers maktbruk, kamp og lidelse i ulike tidsepoker nettopp i dette rommet, særlig i fastetiden. Korsveien vil være i Kvinnenes minnekapell til ut september 2017.

Vi bruker informasjonskapsler (cookies)

Som de aller fleste nettsteder bruker vi informasjonskapsler (cookies) for at du skal få en optimal brukeropplevelse. Vi kommer ikke til å lagre eller behandle opplysninger med mindre du gir samtykke til dette. Unntaket er nødvendige informasjonskapsler som sørger for grunnleggende funksjoner på nettsiden.

Vær oppmerksom på at blokkering av enkelte informasjons-kapsler kan påvirke hvilket innhold du ser på siden. Du kan lese mer om bruk av informasjonskapsler i vår personvernerklæring.

Under kan du se hvilke informasjonskapsler (cookies) vi bruker og hvordan du administrerer dem:

Nødvendige cookies

Sikrer grunnleggende funksjoner, nettstedet vil ikke kunne fungere optimalt uten slike informasjonskapsler. Disse er derfor vurdert som nødvendige og lagres automatisk uten foregående samtykke.

Skal du benytte skjema på våre nettsider? Øvrige funksjoner på siden påvirkes ikke dersom du lar være å samtykke, men vil kunne gi mindre funksjonalitet ved utfylling og lagring av skjema. Informasjonen blir slettet fra nettleseren etter 90 dager.

Disse informasjonskapslene gir oss innsikt og forståelse av hvordan nettsiden vår brukes av besøkende. Vi bruker analyseverktøyet Google Analytics som blant annet kan fortelle oss hvor lenge en bruker oppholder seg på siden eller hvilken side man kommer fra. Informasjonen vi henter er anonymisert.

Ved å huke av for denne tillater du bruk av tredjeparts-informasjonskapsler, som gjør at vi kan tilpasse innhold basert på det som engasjerer deg mest. Disse hjelper oss å vise skreddersydd innhold som er relevant og engasjerende for deg, for eksempel i form av annonser eller reklamebanner.

Tredjepartsinformasjonskapsler settes av et annet nettsted enn det du besøker, for eksempel Facebook.