Håndverkerne forbereder seg

Fredrik Tydéns vant den kunstneriske konkurransen med sitt forslag til dører i massiv eik med smijernsbeslag. Etter en lang prosjekteringsfase i tett samarbeid med håndverkerne i Bygghytta, er Tydéns skisser justert på flere områder.

Endringer i konstruksjonen

De nye dørene vil bli betydelig tyngre enn de eksisterende grå dørene. Dette skyldes at de er mer solide og at de vil bli dekorert med mye smijern. Tyngden skaper utfordringer i forhold til innfesting i veggen.

Målet er derfor å gjøre dørene så lette som mulig. Det opprinnelige forslaget med massive dører og horisontal inndeling er lagt til side. I stedet er det besluttet å bygge såkalte rammeverksdører, det vil si dører med en bærende ramme.

Utvendig vil dørene fremstå som massive, selv om konstruksjonen er lettere. Det er foreløpig ikke bestemt om rammeverket skal kles på innsiden eller være synlig. Midtportalen vil få en høy, tofløyet dør, mens de smalere sideportalene vil få ett dørblad i hver åpning.

Rune Langas NDR 2023 foto ina stenvig 002

Bygging av dummy

For å teste konstruksjonen går snekkerne nå i gang med å bygge en prototype, en såkalt dummy. Da får vi mulighet til å gjøre justeringer før endelig produksjon, sier Rune Langås, avdelingsdirektør i NDR og byggeleder.

Valg av egnet eik

Gjennom kontakt med tradisjonelle båtbyggermiljøer har NDRs snekkere opparbeidet økt kompetanse på eik som byggemateriale.

Ideelt sett ville man valgt ut trær på rot, men dette ville krevd flere års tørketid etter felling. Det lar seg ikke forene med målet om å få dørene på plass før Nasjonaljubileet i 2030.

Snekkerne har derfor lett etter eik som allerede har tørket i flere år. Siden eik er et relativt lite brukt tremateriale i Norge, er materialet levert fra Herskind Savværk i Danmark. Treverket må være både tørt og tilnærmet kvistfritt. Den utvendige kledningen skal være speilskåret, det vil si med rette, stående årringer, noe som gir god holdbarhet.

Fredrik i verkstedene foto Elisa Kartum 06

Dører med lang levetid

Det legges store ressurser i planlegging, materialvalg og produksjon, for å sikre at de nye dørene får en lang levetid.

Utfordringer med garvesyre

Eik inneholder mye garvesyre, som kan reagere med jern og påvirke både smijern og overflatebehandling. Derfor testes syreinnholdet i treverket. Det vurderes også tiltak som vasking før behandling og bruk av barrierer mellom tre og jern.

Historisk finnes det eksempler på at dyrehud eller kitt ble brukt som barriere mellom treverk og smijern. Om lignende løsninger skal brukes her, er fortsatt under vurdering.